دوشنبه، 24 آبان 1400 - 09:53

‍ تنها مرکز دفن زباله استان البرز بی سامان و مشکل زاست

معضل زیست محیطی حلقه دره کماکان ادامه دارد

فردین حکیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: مرکز دفن حلقه دره بعنوان تنها مرکز دفن زباله در استان است که روزانه حدود ۱۵۰۰ تن زباله از شهرهای استان به این مرکز منتقل می شود. در سالهای گذشته در این مرکز زیرساخت‌هایی برای ایجاد لندفیل مهندسی بهداشتی، تصفیه شیرابه، کارخانه تولید کمپوست، استحصال گاز و کارخانه پیرولیز ایجاد شد لیکن متاسفانه بدلایل مدیریت نادرست و عدم اراده قوی، تاکنون هیچ کدام از این طرح و پروژه های بصورت کامل اجرایی نشده و متاسفانه معضل زیست محیطی حلقه دره کماکان ادامه دارد.
حکیمی اشاره کرد: با افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش مصرف انواع مواد غذایی، تولید انواع پسماندها چه در بخش خانگی و چه در بخش های صنعتی بیش از پیش شده است. مشکلات زیست محیطی که به دنبال انباشت و تجمع پسماندها به وجود می اید قابل چشم پوشی نیست. در موضوع مدیریت پسماند سه موضوع باید در الویت قرار بگیرد:
۱- فرهنگ سازی برای کاهش میزان تولید و همچنین تفکیک مواد بازیافتی نظیر کاغذ و مقوا، انواع پلاستیک و شیشه و ... در مبدا که در اینصورت هم در وقت و انرژی و هم به لحاظ اقتصادی می توان صرفه جویی کرد و از طرفی نیز از حجم زباله ها به طرز چشم گیری کاست که در نتیجه آن از مشکلات زیست محیطی جلوگیری کرد.
۲- افزایش میزان بازیافت پسماندها و استفاده از پسماندهای تفکیک شده برای تولید کمپوست، انرژی و ...
۳- کاهش میزان دفن زباله و پیشگیری از آلودگی آبهای زیر زمینی و تولید شیرابه
وی افزود: یکی از مشکلات و دلایل مهم برای عدم تحقق اهداف تعیین شده برای بهبود روند مدیریت پسماند در حلقه دره، ها عدم ثبات مدیریت بوده که فرصت لازم به مدیران وقت برای تحقق وعده ها داده نشده و این روند در طول این سالها تکرار شده و متاسفانه هیچ مدیری پاسخگوی تعهداتش نبوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: هر چند پرونده عدم مدیریت مطلوب پسماند های شهری در حلقه دره بدلیل عدم شرایط مطلوب به مراجع محترم قضایی ارجاع شده و در حال رسیدگی است لیکن با توجه به نشست های مشترکی که با برخی از اعضای شورای شهر و سازمان مدیریت پسماند برگزار شده، امید است با اراده جدی مسئولین مربوطه شاهد تحقق تکالیف قانونی و جبران کم کاری های گذشته باشیم.

کدخبر: 412