چهارشنبه، 10 آذر 1400 - 08:30

به مناسبت هفته و روز جهانی ایدز

انجام تست رایگان HIV در پایگاه‌های سلامت البرز

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: از ۲۰ آبان همزمان با سراسر کشور، کارزار " من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم" اجرایی شده است و انجام تست رایگان HIV در این مراکز تا ۲۰ آذرماه ادامه دارد.

 
 دکتر شهاب مستوفی با اشاره به اینکه ۱۰ آذر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است گفت: "اجازه نمی‌دهیم کرونا برنامه مراقبت اچ آی وی را تحت تاثیر قرار دهد"و "پایان ایدز با پوشش همگانی خدمات پیشگیری، تشخیص، مراقبت و درمان"، شعارهای امسال روز جهانی ایدز هستند.

او با اشاره به راه اندازی کارزار اطلاع رسانی و دسترسی به تست تشخیصی اچ آی وی ادامه داد: از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر، همزمان با سراسر کشور، کارزار " من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم" اجرایی شده است.

مستوفی با اشاره به اهداف راه اندازی این کارزار افزود: یکی از اهداف این کارزار، بیماریابی در جمعیت‌های کلیدی از جمله مراجعین به مراکز درمان اعتیاد، کمپ‌های ترک اعتیاد، مراکز گذری، پاتوق‌ها، گرم خانه‌ها و ... است.

او توضیح داد: هدف دیگر از برگزاری این کارزار دسترسی عموم مردم  به آموزش و تست تشخیص اچ آی وی به صورت نمادین، محرمانه و رایگان، در جهت کاهش استیگما (انگ اجتماعی) نسبت به این بیماری است.

مستوفی گفت: هر کسی که تمایل  دارد می‌تواند به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت سراسر استان مراجعه و به صورت رایگان و محرمانه تحت آزمایش قرار گیرد.

او ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون در مراکز فعال تشخیصی ۲۸۷۴ مورد و از طریق پایگاه‌های موقت و تیم های سیار هم ۳۴۱ مورد تست اچ آی وی انجام شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز توضیح داد: فردی که تمایل دارد برای انجام تست تشخیص HIV به سایر مراکز مشاوره بیماری‌های استان البرز مراجعه کند می‌تواند بدون ارائه هیچگونه کارت شناسایی به آدرس های زیر مراجعه  کند.

او گفت: در حال حاضر پنج مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در البرز فعال است.

 
 

کدخبر: 438