شنبه، 16 بهمن 1400 - 11:26

غار یخی چما؛ منحصر به فرد و اعجاب‌انگیز

غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غار‌های استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.

 

آیین باور -  غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. اين غار در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاع برف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد.

لایه‌های یخی غار چما در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب کرد. غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غار‌های استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

علاوه بر این، غار یخی چما به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد، زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد. نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است. «چم» به معنی مرغزار و جوشش آب در محل و «چما» نیز جمع کلمه چم است. در واقع این نام‌گذاری به‌دلیل مراتع سرسبز و خوش آب و هوای منطقه و چشمه آب شیرین و گوارای آن است. با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان چهارمحال و بختیاری و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

نشستن برف زمستان در تنگه‌ای صخره‌ای، زاویه تابش نور خورشید به تنگه و آب شدن برف‌ها در تابستان، باعث فرسایش قسمت پایین برف‌ها شده و به تدریج تشکیل یک غار یخی را در طول گذشت صد‌ها هزار سال رقم زده است. سطح وسیع برف در غار یخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است، 

 

 

کدخبر: 591