شنبه، 30 بهمن 1400 - 08:22

۴۰ راس نشخوار کننده آمار جدید تلفات موج سوم طاعون طالقان

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز، گفت :۴۰ راس تلفات بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع طالقان مربوط به شیوع موج سوم این بیماری می‌باشد.

فردین حکیمی،با بیان اینکه سومین موج پیاپی شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک در حیات وحش طالقان متاسفانه تلفات بیشتری را نسبت به موج‌های پیشین تاکنون داشته است گفت:در مجموع این بیماری  ۷۰ راس تلفات داشته است . 

مدیر کل حفاظت محیط زیست البرز با بیان اینکه از مهر امسال تاکنون شاهد سه دوره شیوع این بیماری بوده ایم، گفت: در زمان حاضر شاهد پیشرفت بیماری در زیستگاه‌های پایین دست هستیم و با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه و وضعیت جوی نامناسب در ارتفاعات، محیط بانان و همیاران محیط زیست با سختی و مشقت فراوان در حال پایش منطقه و معدوم سازی لاشه‌ها هستند.
او گفت: در زمان حاضر فقط شاهد تلفات حیات وحش (بز وحشی) در فاصله سه کیلومتری از منطقه آلوده پیشین هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز افزود: فرآیند تحقیقات و علت‌یابی سومین موج پیاپی شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال جاری و علیرغم اقدامات اولیه و ایزوله کردن منطقه نسبت به ورود و خروج دام‌های اهلی از مهر امسال، در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفت که پس از بررسی علت آن با همکاری دامپزشکی استان، نتایج تکمیلی اطلاع رسانی خواهد شد.
حکیمی در خصوص درگیری بز وحشی با بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک، ادامه داد: در زمان حاضر فقط گونه بز وحشی با این بیماری درگیر می‌باشد، ولی در صورت حضور دام‌های سبک (گوسفند و بز) در این منطقه به طور قطع این دام‌ها نیز به بیماری مبتلا خواهند شد.
او تصریح کرد: متاسفانه بدلیل عدم واکسیناسیون تکمیلی و کنترل دام‌های اهلی و عبوری در زیستگاه‌های مشترک توسط دستگاه‌های مسئول بویژه در استان‌های مجاور، درزمان حاضر بیماری طاعون به عنوان یکی از تهدیدات جدی حیات وحش بوده و و در اثر این بی توجهی ها، متاسفانه سال‌ها زحمات شبانه روزی محیط بانان به هدر می‌رود.
حکیمی، اضافه‌کرد: هم اکنون تمام تلاش محیط زیست استان جلب همکاری جوامع محلی و. همیاران محیط زیست برای پایش منطقه و شناسایی لاشه‌ها و امحای بهداشتی آن‌ها است.
حکیمی به راهکار‌های جلوگیری از شیوع بیماری اشاره کرد و افزود: پایش مستمر، شناسایی کانون‌های آلوده لاشه ها، امحای بهداشتی و سوزاندن لاشه‌ها و ضدعفونی آبشخور‌ها است.

کدخبر: 636