دوشنبه، 16 اسفند 1400 - 13:35

کتاب تاریخ شفاهی کاخ گلستان منتشر شد

نخستین جلد از کتاب تاریخ شفاهی کاخ گلستان به اهتمام دفتر پژوهش کاخ گلستان منتشر شد.

تاریخ شفاهی کاخ گلستان گزارشی مکتوب از ۱۰ روایت زنده و دلنشین است که بخش‌هایی از تاریخ نانوشته کاخ گلستان را پس از سال‌ها بازگو می‌کند.کاخ گلستان نمونه‌ای از مهم‌ترین مصادیق میراث‌فرهنگی جهانی ایران محسوب می‌شود که ثبت و ضبط روایت‌های ارزشمند شنیداری از تاریخ حیات این بنا در مجلدی مکتوب از اهمیت بسزایی برخوردار است.در مقدمه این کتاب آمده است: «کاخ گلستان به عنوان فصل مشترکی از یک مرکز حکومتی تا موزه‌ای ثبت شده در مجموعه میراث بشری با پهنه‌ای گسترده از تاریخ معاصر این سرزمین روایتی پرماجرا و شگرف را در خود جای داده است.»دفتر پژوهش کاخ گلستان بخشی از تاریخ این مجموعه جهانی در واپسین سال‌های سده ۱۴ خورشیدی ثبت کرده است.

این اثر مکتوب از جمله نخستین مصادیق تاریخ شفاهی در ایران است که با محوریت بنا و مکان شکل گرفته است. همچنین نخستین تاریخ شفاهی در حوزه موزه و میراث‌فرهنگی ایران به شمار می‌رود که به شکل متمرکز حول تاثیرگذاری و تاثیرپذیری یک بنای تاریخی در مواجهه با رویداد‌ها طراحی شده است.
این کتاب از سوی نشر پرنده در شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۸۵۸ صفحه به قیمت ۲۷۰ هزار تومان منتشر شده است و در دسترس پژوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ایران قرار دارد.

کدخبر: 692