شنبه، 20 فروردین 1401 - 17:04

مروری بر نتایج سفر رئیس دولت و همراهان به البرز(4)

انسیه خزعلی با قول تخصیص 740 میلیارد ریال در امور بانوان به سفر خودپایان داد

زنگ خطری خاموش! رتبه استان البرز در نزاع فردی اول، در کودک آزاری هفتم، در همسر آزاری سوم کشور است

آیین باور-مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز در مصاحبه با روابط عمومی و امور بین الملل استانداری با بیان آنکه سهم اختصاصی زنان از سفر استانی هیات دولت در اقدامی بی سابقه 740 میلیارد ریال است به تشریح برنامه های سفر میدانی دو روزه خانم دکتر خزعلی و هیات همراه در قالب 10 برنامه و در سطح دو شهرستان پرداخت.

مریم اسماعیلی فرد رتبه استان البرز از لحاظ سرانه فضای اموزشی سی و یکم اعلام کرد و این درحالی است که  سالانه در حدود 12000 دانش اموز نیز از محل مهاجرت به جمعیت دانش آموزی استان اضافه می گردد. در دوران شیوع بیماری کرونا مشکلات دسترسی به تحصیلات مجازی بر سایر عوامل نظیر فقر و ... افزوده شده  و منجر به بازماندن تعدادی از دانش آموزان دختر از تحصیل گردیده است.لذا در این سفر مبلغ 6  میلیارد تومان برای اجرای طرح کاهش دختران بازمانده از تحصیل اختصاص پیدا کرد.

این مسول میانگین کشوری بعد خانوار در استانهای کشور در سال 1395 معادل 3/3 و میانگین بُعد خانوار استان البرز را  2/3  اعلام کرد که در بین 31 استان کشور دارای رتبه 22 است. با توجه به اینکه حد جایگزینی جمعیت با متوسط بعد خانوار 4 است؛ در سطح کشور این میزان از حد جایگزینی نیز پایینتر است و در استان البرز، متوسط بعد خانوار از سطح کشوری نیز کمتر می باشد. بخشی از این کاهش بعد خانوار ناشی از ناباوری است که لزوم گسترش مراکز درمان ناباروری و حفظ باروری را افزایش می دهد. در حال حاضر استان البرز دارای سه مرکز ناباروری سطح 3 است و در قالب سفر استانی هیات دولت مبلغ 3 میلیارد تومان برای توسعه این مراکز اختصاص داده شده است.

اسماعیلی فرد نرخ بیکاری و اشتغال زنان استان را به ترتیب 22.8 و 77.2 اعلام کرد که در مقایسه با نرخ بیکاری و اشتغال در کشوربه ترتیب بالاتر و پایین تر می باشد.این درحالی است که با وجود مراکز عالی آموزشی و پژوهشی و شهرکهای صنعتی متعدد این استان دارای  نرخ بالایی از زنان تحصیلکرده و فاقد شغل می باشد. علاوه بر این با عنایت به وجود شهرک های صنعتی در شهرستان های تابعه استان امکان رشد و بالندگی زنان در صورت توانمندسازی و حمایت از کارافرینان و صاحبان ایده در حوزه اقتصادی میسر می باشد. از برکات سفر اخیر معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور به استان اختصاص مبلغ 40 میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از اشتغال و کارآفریتی بانوان استان در حوزه های مشاغل خانگی،کشاورزی  و صنعتی است که با عنایت به شعار سال و پتانسیل زنان تحصیل کرده استان تلاش خواهد شد سهم ویژه ای برای بانوان قعال در حوزه شرکتهای دانش بنیان درنظرگرفته شود.

مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز با اشاره به آمار 108 هزار نفری زنان سرپرست خانوار در استان و شیوع پدیده خانواده های بدسرپرست به دلیل حاشیه نشینی یک سوم جمعیت استان و وجود 4 زندان بزرگ در استان گفت: چرخه تولید تا عرضه برای محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار عموماً بصورت منصفانه صورت نمی گیرد. هم چنین با توجه به عدم وجود بازارچه های منظم و با جانمایی مناسب عملاً علی رغم برگزاری دوره های مهارت افزایی و توانمندسازی، آموزش ها منجر به توان افزایی اقتصادی نمی گردد. لذا ضرورت دارد؛ بازارچه دائمی عرضه محصولات و تولیدات ویژه زنان با جانمایی مناسب استان دایر شود و این موضوع مورد تاکید استاندار محترم نیز قرار دارد. لذا در قالب این سفر از معاون محترم رئیس جمهور درخواست شد که با مساعدت 5 میلیارد تومانی به عنوان بودجه محرک از محل اعتبارات ملی روند گسترش این بازارها را از محل اعتبارات مشترک ملی و استانی تسهیل نمایند که با موافقت ایشان این مهم محقق شد.

مریم اسماعیلی فرد با توجه به پدیده تجاهر به اعتیاد و کارتن خوابی زنان در برخی از نقاط استان که علاوه بر مغایرت با کرامت زن در جامعه اسلامی، آسیب های اجتماعی متعددی را نیز به دنبال دارد؛ تجهیز کمپ ماده 16 زنان در سطح استان با رویکرد بازپروری و توانمندسازی و افزایش گرمخانه های استان را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با اختصاص مبلغ 10 میلیارد تومانی برای این دو موضوع بااهمیت در استان بخشی از آلام زنان آسیب دیده و در معرض آسیب کاهش یابد.

به گفته مدیرکل زنان و خانواده استانداری البرز رتبه استان البرز در نزاع فردی اول، در کودک آزاری هفتم، در همسر آزاری سوم کشور است و لذا کمک به تأسیس و تجهیز اورژانس اجتماعی (123) و خانه امن در سطح استان با هدف کاهش خشونت خانگی، تحکیم بنیان خانواده و جلوگیری از گسترش آسیب ضروری می نماید که خوشبختانه با عنایت معاون محترم رئیس جمهور 10 میلیارد تومان به این مهم اختصاص یافت.

خانم دکتر خزعلی معاون رئیس جمهور 18 و 19 فروردین ماه به استان البرز سفر کرد و در این سفر ضمن دیدار با خانواده شهیده مدافع سلامت کبری باقری به صورت میدانی با اقشار مختلف بانوان در پارک علم و فناوری، بهبودجویان کمپ ماده 16 بانوان، بیمارستان کمالی،بازارچه مشاغل خانگی،فنی و حرفه استان, مرکز درمان ناباروری این سینا، کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان، قهرمانان ورزشی و فعالین ورزش همگانی،مددجوبان زندان فردیس و کارگاه های تولیدی با مسولیت اجتماعی دیدار کرد.

کدخبر: 737

خبرنگار: فریبا کلاهی