شنبه، 28 خرداد 1401 - 14:34

در نشست دبیر جشنواره مطرح شد:

برگزاری «تئاترکودک» با بودجه ۱.۸میلیارد تومانی/ اجرای ۷۶ اثر در جشنواره

نشست رسانه‌ای بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان روز شنبه ۲۸ خرداد برگزار شد.

آیین باور-نشست رسانه‌ای بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان صبح امروز در سالن همايش مجموعه تئاتر شهر برگزار بود. امیر مشهدی عباس دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به ارائه گزارش خود از فعالیت دبیرخانه جشنواره پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: باید از تمام گروه‌های نمایشی عذرخواهی می‌کنم که به دلیل تغییر چندباره تاریخ برگزاری جشنواره مجبور شدند چند ماه گروه خود را در این شرایط سرپا نگه دارند.برگزاری «تئاترکودک» با بودجه ۱.۸میلیارد تومانی/ اجراي 76 اثر در جشنواره

 

اجراي 76 اثر در جشنواره
مشهدی عباس افزود: ۷۶ اثر در کل جشنواره اجرا دارند و ۷۰ درصد آثار از استان‌ها هستند و ۳۰ درصد آمار به تهران اختصاص دارد. برخی از مخاطبان کودک و نوجوان ما به عنوان شرکت کننده در جشنواره حضور دارند.
وی تأکید کرد: رویکرد ما در این دوره استانداردسازی بود، زیرا جشنواره باید برآیند فعالیت‌های حرفه‌ای باشد. بخش زیر ۱۸ سال، بخش فراگیر و بخش نمایش‌های ایرانی را در راستای این استانداردسازی به جشنواره بیست و هفتم اضافه شدند.
دبیر بیست هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با بیان اینکه تلاش ما برای مشارکت اکثریت خانواده تئاتر در جشنواره بسیار بوده است، یادآور شد: ما در بیست و شش دوره گذشته هیچ مستندسازی از جشنواره نداشتیم، اما امسال به همت دبیرخانه و ستاد برگزاری، در قالب کتابی فعالیت ۲۶ دوره گذشته منتشر شده است.

وی درباره بخش ملل جشنواره با اشاره به اینکه ۹ اثر قابل توجه در این بخش حضور داشتند، افزود: متأسفانه به دلیل تغییر زمان برگزاری جشنواره تنها ۳ اثر در این دوره حضور دارند.

مشهدی عباس در ادامه نشست متذکر شد: قدر این جشنواره را بسیاری نمی‌دانند، زیرا رنکینگی که این جشنواره برای تئاتر ایران در جهان به ارمغان آورده آبروی تئاتر ایران را حفظ کرده است.

 

برگزاري جشنواره با بودجه 1 ميليارد و 800 ميليون توماني
مشهدی عباس درباره بودجه جشنواره بیست و هفتم یادآور شد: ما با همان بودجه سال ۹۹ جشنواره را برگزار می‌کنیم و در بخش ستاد برگزاری جشنواره مجبور به صرفه‌جویی شدیم، ولی در بخش کمک هزینه‌ها و بودجه گروه‌ها صرفه‌جویی نداشتیم. با بودجه فعلی نمی‌توان جشنواره‌ای را برگزار کرد، ولی با همکاری همکاران و دوستان این امکان فراهم شد.
دبیر جشنواره در ادامه به این نکته اشاره کرد که به دلیل شرایط کرونایی فیلم اجرا‌های جشنواره تهیه و همزمان با ایام برگزاری به صورت آفلاین در تلویزیون تئاتر ایران پخش می‌شوند.
در این بخش از نشست، مهدی حاجیان اعلام کرد که در این دوره هیچ مشکل اعتباری نداشتیم. وی ادامه داد: برآورد در سال ۱۴۰۰ انجام شده، ولی هزینه‌ها در بخش‌های مختلف همچون هزینه‌های سفر و اسکان افزایش پیدا کرده، ولی با همکاری دوستان در این هزینه‌ها صرفه‌جویی شده است.
وی درباره بحث حمایت‌های صورت گرفته از جشنواره توضیح داد: وزارت آموزش و پرورش در بخش زیر ۱۸ سال و بهزیستی در بخش فراگیر حمایت کردند، ولی نهاد‌ها و ارگان‌های مختلف حمایت مالی از کلیت جشنواره نداشتند.
دبیر جشنواره بیست و هفتم تصریح کرد: ما نیازمند یک اساسنامه و شیوه‌نامه مناسب برای جشنواره هستیم.
مشهدی عباس بودجه جشنواره بیست و هفتم را یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هم هزینه‌های اسکان و دیگر موارد از تعهدات استان همدان است.
برگزاری مراسم یادبود زنده‌یادان محمدرضا الوند و کریم اکبری مبارکه و مراسم قدردانی از مریم کاظمی، مهدی فرشیدی سپهر و باغبانی هنرمند تئاتر کودک و نوجوان همدان از برنامه‌های ویژه بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان است.

کدخبر: 835

خبرنگار: فریبا کلاهی