چهارشنبه، 02 تیر 1400 - 08:29

آنچه بیماران سرطانی قبل از تزریق واکسن باید بدانند

تزریق واکسن کرونا از اصلی‌ترین دغدغه‌های مبتلایان به سرطان است و این بیماران باید بدانند که صرف نظر از هر نوع درمان، می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

آیین باور- بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به طور کلی تمام بیماران مبتلا به سرطان باید در اولویت دریافت واکسن کرونا باشند. تصمیم گیری در مورد زمان‌بندی واکسیناسیون کووید۱۹ در بیماران دچار بدخیمی، باید به صورت فرد به فرد و تحت مشاوره پزشک معالج انجام شود.

نکته قابل توجه این است که اگر سرطان فعال یا بدخیمی هماتولوژیکی دارید که نیاز به شیمی درمانی دارد یا در پنج سال گذشته تومور تشخیص داده شده داشته‌اید، ممکن است خطر ابتلا به بیماری کرونا شدید در شما افزایش داشته باشد و احتمالاً برای واکسیناسیون19 Covid-در اولویت قرار خواهید گرفت.

صرف نظر از هر نوع درمانی که بیماران مبتلا به سرطان دارند می‌توانند واکسن کرونا را دریافت کنند و تزریق واکسن مانعی برای ادامه درمان نیست.

بطور کلی در صورتی که شرایط بیمار به گونه‌ای باشد که بتوان شیمی درمانی را به تعویق انداخت؛ برای حفظ کارایی واکسن، بهتر است دو هفته قبل از شروع شیمی درمانی، واکسیناسیون کووید-۱۹ انجام شده باشد.

البته در اکثر موارد شیمی درمانی بیماران را نمی‌توان به تاخیر انداخت. در چنین شرایطی بیمار می‌تواند در دوره شیمی درمانی نیز واکسن دریافت کند، اما توصیه می‌شود در همان روزهایی که بیمار شیمی درمانی می‌شود، واکسن تزریق نشود و قبل از آن انجام شود.

اگر پیش از تزریق واکسن، شیمی درمانی کرده‌اید، پیشنهاد می‌شود واکسن را وقتی گلبول‌های سفید خون در حد طبیعی قرار دارند، انجام دهید.

برای بیمارانی که در شرف تکمیل سیتوتوکسیک درمانی هستند، توصیه می‌شود اولین دوز واکسن پس از اتمام درمان و تفکیک دوره نادر تجویز شود.

اگر شیمی درمانی سیتوتوکسیک یا ایمونوتراپی دریافت می‌کنید، برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که واکسن ۱۵ روز پس از درمان و هفت روز قبل از درمان بعدی که مربوط به سه رژیم هفتگی است، تجویز شود.

از طرف دیگر، توصیه می‌شود واکسیناسیون بین چرخه شیمی درمانی و دور از دوره نادر انجام شود (دوره شمارش خون، معمولاً ۷-۱۴ روز پس از درمان، اما این ممکن است بسته به درمان خاص متفاوت باشد).

در صورت جراحی برنامه‌ریزی شده، بهتر است حداقل یک هفته قبل از عمل، واکسیناسیون انجام شود. واکسیناسیون را می‌توان در هر زمان از عمل، با شمارش بهینه گلبول‌های سفید انجام داد.

اگر در گذشته واکنش شدید آلرژیک به واکسن‌های دیگر یا داروهای تزریقی را تجربه کرده‌اید یا انواع خاصی از آلرژی دارید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید؛ زیرا ممکن است راهنمایی متفاوت باشد.

کدخبر: 86

منبع: سپید انلاین