چهارشنبه، 22 تیر 1401 - 16:42

گوینده پیشکسوت رادیو البرز درگذشت

"ذبیح الله زرندی" گوینده پیشکسوت و با سابقه برنامه های محلی با گویش کرجی رادیو البرز درگذشت.

ذبیح الله زرندی در سال 1310 شمسی در یک خانواده کشاورز در روستای بیلقان کرج متولد شد، تحصیلات را به ترتیب در مکتب خانه میرزاعلی لطفی کرج، دبستان جنیدی، دبیرستان کشاورزی دانشکده کشاورزی کرج، دانش سرای عالی کشاورزی ساری سپری کرد.

وی به عنوان کارشناس در اداره آموزش روستایی شهرستان ورامین، مدیر مدرسه کشاورزی مامازن ورامین، مدیر مدرسه کشاورزی گرمسار، دبیر دبیرستان دخترانه گرمسار، مدیر مدرسه کشاورزی عارف کرج به مردم خدمت کرد. سپس با رفتن به کشور آلمان مدت دوسال آموزشهای لازم در زمینه چغندرقند را فرا گرفت و به کشور بازگشت.

 استاد زرندی همچنین به عنوان اولین رییس هیات والیبال شهرستان کرج، خدمات ارزنده به ورزش این شهرستان ارایه داد. وی در زمینه فرهنگی هنری گامهای بزرگی برداشت تا آنجا که با موسسه تورین ایتالیا به مدت دوسال درخصوص کار فیلمسازی به فعالیت پرداخت.

بخشی از فعالیت این استاد در صدا وسیما در زمینه های سردبیری، مجری گری و نویسندگی در برنامه های فرهنک مردم، آواها ونواها، گلگشت، سپیدار، سنت ها و سیرتها، زنگ تفریح، آداب و سنن، عصر جمعه با رادیو، از جمعه تا جمعه، گشت وگذار، دگه دوجه و شبی از شبها بود.

وی در سالهای 81، 82، 83 و 84 به خاطر ایفای نقش در تهیه برنامه های فرهنگی وهنری، جوایز ارزنده جشنواره های مختلف صدا وسیمای جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داد.

برنامه هایی همچون آداب و سنن، زنگ تفریح، کلاس کرجی گپ بزنیم، گشت و گذار، شبی از شبها، دگه دوجه، چماچم، نقلک، شال اوزانک، قوشه، پرچین، خوان برکت، بگوتم بگوت، در کوچه های محرم و چندین برنامه دیگر را  تاکنون از آنتن رادیو البرز از وی شنیده ایم.

این برنامه ها ضمن ارتباط با مردم کرج و استان البرز در تمامی جشنواره های معاونت صدا و جشنواره های بین المللی صدا و جشنواره شادیانه های مردم و ... موفق به کسب جوایز در بخشهای گوناگون شده است.

کدخبر: 882