یکشنبه، 06 تیر 1400 - 08:29

فرزانه فصیحی المپیکی شد

دختری که تا المپیک دوید

فرزانه فصیحی دونده ایرانی توانست با استفاده از بند یونیورسالیتی راهی توکیو شود اما هنوز مسئولان ملاک اصلی انتخاب او را اعلام نکرده اند.

 فرزانه فصیحی رکورددار دوی 60 متر و بهترین دونده فعلی 100 متر زنان ایران توانست با استفاده از بند یونیورسالیتی راهی المپیک شود و به عنوان تنها زن دوومیدانی کار در توکیو حاضر باشد. استفاده از این بند یک اقدام خوب و مهم از سوی مسئولان بود که در نتیجه به نفع ورزش کشور شده است. با این حال کسب این سهمیه سوالات زیادی را در ذهن ایجاد کرده که این قانون چگونه شامل حال فصیحی شده و به یک شخص دیگر تعلق نگرفته است؟

در بحث سهمیه هایی که از این طریق نصیب دوومیدانی کاران می شود بندهایی وجود دارد. مهم‌ترین ملاک این است که آن کشور نباید در بخش زنان یا مردان یا امدادی هیچ سهمیه ای گرفته باشد البته این بند هم وجود دارد که این قانون به بخش های بدون سهمیه نیز تعلق می گیرد یعنی کشوری به مانند ایران که هیچ سهمیه ای در بخش زنان ندارد می تواند از این طریق یک نماینده را به بازی ها اعزام کند.

فرزانه فصیحی چگونه المپیکی شد؟

در توضیحات بندهای دیگر هم آمده که کشورها می توانند بهترین نفر را با بهترین رنکینگ به مسابقات بفرستند البته این شامل ماده های ترکیبی، 10 هزار متر و 3 هزار متر بامانع نمی شود. درواقع فدراسیون و کمیته ملی المپیک فرم درخواستی را به IOC ارسال می کند و کمیته فنی مسابقات نیز آن ورزشکار را رد یا تایید می کند.

اما نکته جالب توجه در خصوص انتخاب فصیحی این است که هنوز ملاک معرفی او اعلام نشده. از نظر امتیازات فصیحی با 1122 بهترین دوومیدانی کار زن ایران است اما رنکینگ ریحانه مبینی 177 جهان و رنکینگ فصیحی 186 است.  اگر ملاک امتیاز یا حتی سابقه فصیحی و عملکرد او باشد که قطعا نسبت به نفرات دیگر از جمله مبینی برتری دارد. حال اما اگر ملاک های دیگر نظیر استعداد یا رنکینگ باشد این می تواند شامل حال دوومیدانی کار جوانی چون مبینی شود که در ماده تخصصی خود فعالیت می کند کما اینکه فصیحی دونده تخصصی 100 و 200 نیست. فصیحی در ماه های اخیر با توجه به حضورش در صربستان و حضور در مسابقات این کشور توانست امتیازات خود را بالا ببرد و خودش را حائز کسب سهمیه از این بند کند اما دیگر دوومیدانی کاران به دلیل حضور در ایران نتوانستند مسابقات زیادی شرکت کنند و در نهایت امتیازات بالایی را هم کسب نکردند.

فرزانه فصیحی چگونه المپیکی شد؟

فرزانه فصیحی چگونه المپیکی شد؟

فرزانه فصیحی چگونه المپیکی شد؟

 

اگرچه فرزانه فصیحی بیش از 40 صدم ثانیه با ورودی المپیک فاصله دارد و کسب سهمیه او در رقابت ها و به عبارت مناسب تر در زمین مسابقه دست نیافتنی بود اما بدون شک او امروز بهترین دوومیدانی کار زن ایران محسوب می شود و علامت سوال این اساس است که چگونه بدون اعلام ملاکی خاص چنین تصمیم مهمی گرفته می شود و زمینه انتقاد و مدعی بودن دیگر نفرات را هم فراهم می کند چرا که افراد می توانند خود را مستحق دریافت این سهمیه بدون ملاک تعیین شده بدانند.

ضمن اینکه فدراسیون دوومیدانی تاکنون خبر این اتفاق را منتشر نکرده است و این یک علامت سوال دیگری را ایجاد می کند. شاید فدراسیون دوومیدانی در جریان کامل این اتفاق نبوده و آن ها بابت اینکه درخواست ها و تمامی کارها از مسیری به غیر از فدراسیون صورت گرفته گله مند هستند. درواقع این عدم واکنش فدراسیون این شائبه را ایجاد می کند که آن ها دخالتی در این باره نداشتند که این اتفاق خیلی عجیبی است که یک نماینده از یک رشته بدون آن که فدراسیون در جریان باشد به این سهمیه رسیده و حتی کمیته فنی هم دخالتی در آن نداشتند.

بعد از انتشار این خبر افراد مختلفی از جمله پیمان فخری و نصرالله سجادی صحبت کردند اما هیچ کدام ملاک انتخاب فصیحی را اعلام نکرده و به ذکر این نکته که این دونده مطرح از یونیورسالیتی استفاده کرده اکتفا می کنند.

زمان پایان مهلت کسب سهمیه برای دوومیدانی 8 تیر است و اگر دوومیدانی کار زنی بتواند در این چند روز به ورودی برسد در آن زمان فصیحی نمی تواند از این بند استفاده کند که البته وقوع این اتفاق چیزی فراتر از معجزه است چرا که سطح دوومیدانی زنان ایران به شکلی نیست که آن ها بتوانند حتی به سهمیه نزدیک هم شوند.

کدخبر: 93

خبرنگار: مریم روحی:

منبع: خبر آنلاین