پنجشنبه، 13 مرداد 1401 - 11:56

سیل، رستورانهای متجاوزِ رودخانه کرج را تخریب کرد

این رستوران‌ها در بستر رودخانه کرج احداث شده بودند در طرح آزادسازی و تخریب قرار داشتند

آیین باور -در راستای اخطار و تخریبهای ابنیه حاشیه رودخانه کرج به منظور حفظ حریم و کاهش اثر بلایای طبیعی میزان خسارات سیل به طور قابل ملاحظه ای در این منطقه کاهش یافت . متاسفانه دو رستوران که اخطار های قوه قضائیه را جدی نگرفته بودند بر اثر  سیل تخریب شدند.

این رستوران‌ها در بستر رودخانه کرج احداث شده بودند در طرح آزادسازی و تخریب قرار داشتند و علی رغم صدور دو اخطار برای رفع تصرف، مالکان اقدام به آزادسازی داوطلبانه نکرده بودند، با سیل اخیر به صورت کامل تخریب شدند که نشان می‌دهد قطعا اگر آزادسازی‌ها انجام نمی‌شد این سیل که بر اساس برآورد‌ها حجم بارش‌ها بسیار زیاد بوده می‌توانست خسارات جبران ناپذیر انسانی در پی داشته باشد.

رئیس کل دادگستری البرز گفت: آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان با دستور رئیس قوه قضاییه از ۲۷ دی ماه سال گذشته در استان البرز آغاز شد و یکی از علل مهم کاهش آسیب‌ها و خسارات سیل و بارش‌های شدید بوده است.

فاضلی هریکندی گفت: در فاز دوم اجرای این طرح که اختصاص به اشخاص حقیقی و رستوران‌داران دارد برای مالکانی که داوطلبانه اقدام نکرده‌اند چندین مرتبه اخطار صادر شده است.

فاضلی هریکندی گفت: .آزادسازی ۸۵هزار و ۵۰۶ متر مربع از بستر رودخانه‌های استان پس از دستور رئیس قوه قضاییه و تخریب بنا‌هایی که در این محدوده قرار داشتند، صورت گرفت  فقط در رودخانه کرج ۲۳ بنا ی حاکمیتی و دولتی که داشتند تاکنون ۲۱ ساختمان به طور کامل رفع تصرف شد.

رئیس کل دادگستری البرز میزان آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان از ابتدای سال قبل تاکنون را ۱۶۹ هزار و ۱۴۰ مترمربع دانست و گفت: با آزادسازی کامل رودخانه کرج، یکی از مطالبات تاریخی مردم استان در خصوص بهره مندی از مواهب این رودخانه و همچنین کنترل آب‌های روان در این منطقه محقق شود.

کدخبر: 935

خبرنگار: فریبا کلاهی