یکشنبه، 30 مرداد 1401 - 14:12

تنها بیمارستان قلب کرج به دستگاه" اكمو " مجهز شد

دستگاه" اكمو " ویژه بیماران قلبی و ریوی در بیمارستان شهید رجایی كرج راه اندازی شد

آیین باور-سازمان بهداشت جهانی حمایت کرد تا با  بهره مندی از اعتبارات بین المللی تجهیزات تشخیصی و درمانی ضروری یک دستگاه اکمو در پاندمي كرونا به بخش icu  قلب اهدا و راه اندازی شود. اکمو دستگاهی است که به جای ریه اکسیژن رسانی را به بدن انجام می‌دهد و بیمار به صورت موقت روی این دستگاه قرار می گیرد . البته به گفته متخصصصین استفاده از این دستگاه برای همه مناسب نیست و در موارد  خیلی نادر که بیمار نارسایی پیشرفته تنفسی دارد و ریه‌ها کاملا از کار افتاده مورد استفاده قرار می گیرد.اکمو (حمایت برون پیکری حیات) دستگاهی است که به صورت موقت نقش قلب یا ریه انسان را بازی می‌کند در واقع یک حمایتی است که می‌تواند عملکرد قلب یا ریه را ایفا کند.

به گفته متخصصین زمانی از این دستگاه می توان استفاده کرد که تمام درمان‌های متداول چه در بحث قلب و چه در ریه استفاده و جواب نداده باشد ، به عنوان مثال سکته قلبی اتفاق افتاده یا به دلایل ویروسی عضلات قلب از کار افتاده و یا  اگر درمان‌های طبی انجام شده باشد و جوابی نگرفته باشیم.

با وجود عملکرد ضعیف قلب می‌توانیم  به صورت موقت از این دستگاه استفاده کنیم تا در یک دوره‌ای نقش قلب مصنوعی را  بازی کند و در مورد کارایی این دستگاه در مورد  ریه می توان گفت زمانی که به دلایل مختلفی از جمله درگیری ویروسی از قبیل آنفولانزا یا کووید ، سندروم زجر حاد تنفسی، عفونت‌های شدید ،تهویه ریه به هر دلیلی امکان پذیر نباشد، به عنوان ریه مصنوعی نیز می‌توانیم از دستگاه استفاده کنیم.

 

 

کدخبر: 966

خبرنگار: فریبا کلاهی