دوشنبه، 31 مرداد 1401 - 12:47

دانش آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک برقله جهان ایستادند

با کسب ۹ نشان طلا و ۱ نشان نقره، دانش آموزان اعزامی  مقام اول جهان به ایران رسید.

آیین باور -  (IOAA 2022) در شهر کوتایسی گرجستان برگزار شد، و این پانزدهمین المپیاد که در گرجستان برگزار شد دانش آموزان ایران را با عنوان قهرمانی شناخت.

از تیم دانش آموزان ایران مهدی استاد محمدی ، سپهر سلامت ، محمد مهدی عابدیان ، فرهاد عزیزی سطری ، سید یوسف میریوسفی ، سهند اسماعیل زاده ، سهند اکرمی پور ، آریا قنبری و آرسام مجد به نشان طلا دست یافتند و علیرضا اعلایی هره دشت نشان نقره گرفت.

این تیم با سرپرستی دکتر مهدی خاکیان قمی ، دکتر حسین حقی ، امیرحسین امیری ، هدی پور غلامی در قالب دو تیم در این مسابقات شرکت کرده بود که تیم ایران با کسب 9 نشان طلا و 1 نشان نقره با اقتدار تمام ، برای دومین بار مقام اول مسابقات را کسب کرد . در این دوره از مسابقات 250 دانش آموز از 45 کشور شرکت کرده بودند.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ضمن تبریک به جامعه علمی کشور و خانواده‌های این دانش آموزان این نتیجه را یکی از درخشان ترین نتایج تاریخ المپیاد نجوم باشگاه دانش‌پژوهان جوان در سال‌های گذشته دانست.

در مسابقات پارسال 2021 که به صورت مجازی با میزبانی کلمبیا برگزار شد، ایران 2طلا ، 5 نقره و 2 برنز و 1 دیپلم افتخار کسب کرده بود .درخشش دانش آموزان ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اختر فیزیک

در این دوره از مسابقات تیم های آمریکا ، کانادا ، کره جنوبی ، هند ، برزیل و تایلند بعد از تیم جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند .

کدخبر: 969

منبع: خبرگزاری صداسیما