دوشنبه، 24 مهر 1402 - 12:31

آشنایی با جاذبه های گردشگری البرز:

یک قدم تا ثبت جهانی ، محوطه دژ مادی

کشفیات جدید تیم کاوش دکتر ملک زده محوطه دژ مادی نظرآباد را به ثبت جهانی نزدیک تر می کند.

آیین باور - نام تپه ازبکی استان البرز واقع در شهرستان نظر آباد را شاید شنیده باشید. این "شاید"از آن روست که متاسفانه  استان البرز علی رغم تاریخ کهنی که دارد ،در بین ایرانیان شناخته شده نیست .استانی با بیش از یکصد تپه باستانی هفت و نه هزار ساله،امامزادگان هزار ساله،روستاهای پیش از تاریخ،زمین شناسی شگفت انگیزو پدیده‌های بی نظیر طبیعی چون کویراشتهارد،درختان چنار برغان با ژنتیک بی نظیر و طول عمر هزار ساله، درختان هُرُس (اُرس)، غار 200 میلیون ساله یخ‌مراد و هفت چشمه و تکیه سپسالار.... گردشگری خاموش البرز، نه از روی بی بضاعتی که ضعف مدیریتی است اگرچه رستم و یکدست اسلحه در این پایگاه خبری تلاش کرده‌ایم در کنار گزارش‌های اختصاصی و ویژه، مطالب مفید را نیز باز نشرو تکرار کنیم تا شاید حق مطلب ادا شود. اینجا ما نکاتی می گوییم که از استان زیبای البرز نشنیده و ندیده اید. 

اینک کارشناسان ارشد دیرینه‌شناسی کشور از روز سه شنبه ۳۱ امرداد ۱۴۰۲ فصل هشتم کاوش‌ها را آغاز کرده اند و در محوطه ازبکی(ذژمادی) مربوط به زمان پیش از تاریخ، به سرپرستی ” دکتر مهرداد ملک زاده” از برترین باستان‌شناسان کشور فعال هستن . بخشی در جیران تپه، موشه لان تپه و اینک در دوشان تپه  . گفتنی است حدود ۲۰ سال پیش به سرپرستی “دکتر یوسف مجیدزاده” در قالب ۶ فصل، پژوهش‌های جدی انجام شده که منجر به چاپ سه یا چهار جلد کتاب شد.

فصل هفتم کاوش‌ها نیز گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم و لایه‌نگاری به سرپرست “دکتر یوسفی زُشک” انجام شد. بازخوانی کاوش‌های پیشین و همچنین عملیات حفاظتی و مرمتی برای حفاظت از این آثار تاریخی هدف عملیات جدید است.

تهران تایمز هم مطلبی به زبان انگلیسی در باره محوطه منتشر کرده که امیدواریم زیبایی های استان ما را به گوش دنیای بیرون از نظرآباد! برساند.